Akbelen’de direniş 7. gününde de devam ediyor: Gözaltılar serbest bırakıldı

Muğla Akbelen’de Limak Holding ve IC Holding’in iştiraki YK Enerji tarafından işletilen Yeniköy-Kemerköy Termik Santralı’nın kömür sahasını genişletmek için başlayan ağaç kesimine karşı başlayan direniş 7.gününe girdi. 

Yaşam savunucuları cop, tazyikli su ve biber gazıyla yapılan sert müdahalelere rağmen ormanı terk etmiyor. 

Gözaltılar serbest bırakıldı

MA’nın haberine göre, Akbelen Ormanı’ndaki ağaç kesimine karşı gerçekleştirilen protestoda gözaltına alınan 24 kişi serbest bırakıldı.

Muğla’nın Milas ilçesinde bulunan Akbelen Ormanı’nda ağaç kesimine karşı dün gerçekleştirilen protesto sırasında askerler tarafından gözaltına alınan 24 kişinin tümü serbest bırakıldı. 18 kişi, Milas Jandarma Karakolu’nda alınan ifadelerinin ardından serbest bırakıldı. 2’si avukat 6 kişi ise, adliyeye sevk edildi.

Savcı, “polise mukaveket” suçlaması yöneltilen 6 kişi için parmak izi alınmasını talep etti. Savcı, avukatlar İsmail Hakkı Atal ve Leyla Bilgen’i serbest bırakırken, 4 kişiyi ise adli kontrol talebiyle mahkemeye sevk etti.

Sulh Ceza Hakimliğine çıkan Yavuz Emre, Caner Gökbayrak ve Esra Balbay, yurtdışına çıkış yasağı şartıyla serbest bırakıldı. Deniz Gümüşel de yurtdışı çıkış yasağı ve haftada 2 gün imza şartıyla serbest bırakıldı.

Dün Akbelen’de neler yaşandı? 

Pek çok kentten, İkizköy’e gelen çevreciler, Akbelen Ormanı’nda kurulan direniş alanına giremedi. Çevreciler, yolu kapattı, yasak kararını protesto etti. 24 kişi gözaltına alındı.

TIKLAYIN | Akbelen Ormanı’nda testereler, protestocuları çeviren jandarma barikatıyla çalışıyor: Yapmayın, vallahi yazık…

Sanatçı Zülfü Livaneli, Akbelen’de Limak’a karşı direnen vatandaşlarla bir araya geldi. Dayanışma mesajı veren Livaneli, “Sizinle iftihar ediyor, sizleri en derin saygılarımızla selamlıyoruz” dedi. Livaneli şöyle devam etti: “Şunu bilsinler; halka inatlaşılmaz. Şu an belki karşı koyabilirler ama bu ağaçlar yine yeşerir, bu halk yine türkülerini söyler. Sizin buradaki onurlu direnişiniz hep hatırlanacak.”

TIKLAYIN | Zülfü Livaneli’nden Akbelen direnişine destek: Bu ağaçlar yine yeşerir, bu halk yine türkülerini söyler

Direnen halka destek için bölgede bulunan CHP Şanlıurfa Milletvekili Mahmut Tanal, jandarmanın bölgeye gelen vatandaşların kimlik bilgilerini almasına “Burada fişleme yapamazsınız” diye tepki gösterdi.

TIKLAYIN | Akbelen’de jandarma kaçtı, CHP’li Tanal kovaladı: Burada fişleme yapamazsınız!

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x