Araştırmacı Bekir Ağırdır: “İnce Yüzde 6’yı Aşarsa Seçim İkinci Tura Kalabilir”

Araştırmacı Bekir Ağırdır, Muharrem İnce’nin yüzde 6’yı aşması durumunda seçimin ikinci tura kalabileceğini söyledi.

Seçimin ikinci tura kalması durumunda iktidarın elindeki devlet imkanlarını da seçimi kazanmak için kullanmaktan çekinmeyeceğini söyleyen Ağırdır, 2. turda Erdoağan’ın kazanma şansının artabileceğini belirtti.

KONDA Araştırma Yönetim Kurulu Üyesi Ağırdır, T24’ten Murat Sabuncu ile yaptığı programda İnce’nin oy potansiyelinin özellikle genç seçmen içinde yüksek olduğunun altını çizdi.

Ağırdır “İnce’ye oy vereceklerin yarısı ilk kez oy verecek olan gençler” dedi ve şöyle devam etti: “Gençler diğerlerinde umut görmedikleri için ‘Muharrem İnce’ diyor. Gençlerin tepkisini görünür kıldı diye İnce’yi eleştirmek işin en kolayı.”

İnce’nin oyunun neden arttığını Millet İttifakı’nın analiz etmesi gerektiğini belirten Ağırdır, “Millet İttfakı’nın Muharrem İnce ile sağlıklı bir diyalog kurması gerekiyor çünkü bu durum seçimi ikinci tura kalması riskini içeriyor ve iktidarın kazanma ihtimalini güçlendiriyor” diye konuştu.

Seçime giderken ortaya çıkan ittifaklar ve seçim aritmetiğini anlatırken “Parlamentoda hiçbir ittifak 301 milletvekili çıkaracak gibi görünmüyor” diyen Ağırdır, “Millet İttifakı, İyi Parti dahil tek liste olmalı” diye de ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir