G20 Liderler Zirvesi başlıyor… Cumhurbaşkanı Erdoğan, Modi tarafından karşılandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G20 Zirvesi için gittiği Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de resmi temaslarına başladı. Ziyaret kapsamında Erdoğan, Japonya Başbakanı Fumio Kishida ile bir araya geldi.

İki lider görüşmede küresel ve bölgesel konuları ele aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, G20 Zirvesi kapsamında bazı Devlet ve Hükümet Başkanlarıyla temaslarda bulunması öngörülüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirvede Türkiye’nin iklim değişikliği ile ilgili attığı adımları liderlere anlatacak.

İşte tüm dünyanın takip ettiği G20 Zirvesi’nde dakika dakika yaşananlar…

08.20 LİDERLERİN KARŞILANMA TÖRENİ

Hindistan Başkanı Modi, G20’ye katılan liderleri karşıladı.

08.00 ERDOĞAN, MODİ TARAFINDAN KARŞILANDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hindistan Başkanı Modi’nin karşılamasıyla G-20 zirvesine katılımını gerçekleştirdi.

ZİRVENİN ANA TEMASI: TEK YERYÜZÜ, TEK AİLE, TEK GELECEK

Dünyanın en büyük ekonomilerini bir araya getiren G20 zirvesinin bu yıl 18’incisi düzenleniyor. Zirveye, Hindistan‘ın başkenti Yeni Delhi ev sahipliği yapıyor. İki gün sürecek üç oturumluk toplantıda, liderler kapsamlı küresel ekonomik reformları ele alacak. Başta Ukrayna- Rusya Savaşı olmak üzere, bölgesel ve küresel meselelerin de masaya yatırılması bekleniyor. Hindistan, bu yıl ilk kez dönem başkanlığı yapıyor… Başkent Yeni Delhi’de gecekondular yıkıldı. Sokaklardaki başıboş maymunlar ve köpekler de toplatıldı.

Güvenlik önlemleri üst düzeye çıkarıldı. Zirve için 50 binden fazla polis görev yapacak. Birçok cadde, sokak ve iş yeri 3 gün süreyle kapatıldı. Bazı bölgelerde de seyahat kısıtlamaları uygulanacak.

Bu yıl, dünyanın ilk 20 ekonomisi arasında olmasına rağmen G20’de yer almayan İspanya da misafir olarak davet edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x