Seçmen Listeleri Ne Zaman Askıya Çıkacak? 2023 Seçmen Listeleri Ne Zamana Kadar Askıda Kalacak?

2023 Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi, ülkemizin önde gelen konuları arasında yer alıyor. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından açıklanan seçim takvimine göre seçmen listeleri askıya çıkıyor. 14 Mayıs’ta oy kullanacak vatandaşlar muhtarlık bölgesi askı listelerinin çıkmasıyla birlikte arama motorlarına yöneldi. Peki, seçmen listeleri ne zaman askıya çıkıyor? Seçmen listeleri ne zamana kadar askıda kalacak, itiraz süresi nedir?

Gelin detayları görelim.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) geçtiğimiz haftalarda 2023 Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için netleşen takvimi duyurmuştu.

Seçiminde oy kullanacaklar olan vatandaşların gündeminde seçmen listeleri yer aldı. Gündem olan seçmen listesine itiraz etmek isteyenler ve deprem bölgesinde ikamet edip adres değişikliği yapmak isteyen vatandaşlar da işlemlerini tamamlayabilecekler.

Seçmen Listeleri Ne Zaman Askıya Çıkacak?

14 Mayıs Pazar günü yapılacak Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’nde oy kullanacaklara yönelik seçmen listeleri, güncellenmek üzere ilçe seçim kurullarınca 20 Mart Pazartesi günü askıya çıkarıldı.

2023 Seçmen Listeleri Ne Zamana Kadar Askıda Kalacak?

YSK’nın seçime ilişkin takvime göre, muhtarlık bölgesi askı listeleri ve tutuklular ile taksirli suçlardan hükümlülere ait askı listeleri güncellenmek için bugün 08.00 itibariyle ilçe seçim kurullarınca askıya çıkarıldı. Aynı zamanda itiraz süreci de başladı.

Muhtarlık bölgesi askı listeleri ve tutuklular ile taksirli suçlardan hükümlülere ait askı listeleri 2 Nisan’da askıdan indirilecek ve itiraz süreci sona erecek.

Deprem Bölgesinde Yaşayanların Adres Değişikliği

Deprem bölgesinde ikamet eden ve henüz adres değişikliğini yapmayan vatandaşlar, muhtarlık bölgesi askı listelerinin askıya çıkma tarihi olan 20 Mart 2023 ile 2 Nisan 2023 tarihleri arasında da bu işlemlerini tamamlayabilecekler.

Yurt İçi Seçmen Kaydı Sorgulama Ekranı

Yurt içi seçem listelerini e-devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz.Yurt İçi Seçmen Kaydı Sorgulama

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir